Vezměte prosím na vědomí, že tento projekt obsahuje informace o fiktivním klubu.
Informační hodnotu mají pouze stránky Oustí a Turistické cíle.

Turistické cíle

Objevte zajímavá místa, která oustecká krajina nabízí, od kulturních památek po přírodní skvosty

Bledule v Údolí Sejfů Zobrazit na Mapy.cz

Údolí Sejfů

Přírodně významná lokalita

V údolí potoka, tvořeném podmáčenými olšinami, se hojně vyskytují chráněné druhy rostlin: bledule jarní a árón plamatý. Místo je atraktivní právě v době květu těchto rostlin. Zatímco bledule obvykle kvetou v březnu, árón vykvétá až na přelomu dubna a května. Údolím je vedena okružní 4kilometrová naučná stezka, na jejíchž tabulích se dozvíte více o zdejší flóře i fauně.

Kaple křížové cesty Zobrazit na Mapy.cz

Křížová cesta na Andrlův chlum

Kulturní památka v přírodě

Křížová cesta se táhne vzhůru po severním svahu zalesněného kopce Andrlova chlumu. Je tvořena celkem 14 prostými zděnými kapličkami, které byly postaveny v polovině 19. století a obnoveny na konci století minulého. Jejich předchůdkyněmi byla zastavení křížové cesty pocházející z osmnáctého století, z nichž se zachovalo pouze jedno, mezi předposlední a poslední kaplí. Cesta je pohodlně přístupná po zeleně značené lesní cestě a lze po ní pokračovat od posledních, větších kaplí číslo XII až XIV dále na vrchol chlumu.

Rozhledna na Andrlově chlumu Zobrazit na Mapy.cz

Andrlův chlum

Vrchol s rozhlednou

Andrlův chlum je zalesněný kopec s rozhlednou na vrcholu. Ten je přístupný po zelené značce podél křížové cesty nebo po značce modré (a v závěru zelené) Řehořovým dolem s unikátní Poustevníkovou studánkou. Další možností je přístup po žlutě značené cestě Vlčím dolem, přes Vlčí a Vicenovu studánku. Vrchol je ideálním místem pro stavbu rozhledny, dvě dřevěné zde stály v letech 1905–1918 a 1943–1954. Nynější věž byla postavena roku 1996 jako víceúčelová – slouží pro telekomunikaci i jako rozhledna. Vysoká je asi 50 metrů, přičemž vyhlídková plošina je v cca 35 metrech a nabízí výhled na Králický Sněžník, Orlické hory, Krkonoše nebo Českomoravskou vrchovinu. Nechybí ani možnost občerstvit se na vrcholové chatě.

Poustevníkova studánka Zobrazit na Mapy.cz

Poustevníkova studánka

Umělecké dílo v přírodě

Studánka je nejvýznamnějším místem Řehořova dolu, v nadmořské výšce 430 metrů. Je pojmenována po poustevníku - tedy mnichu žijícím na odlehlém a opuštěném místě - jménem Řehoř. Usadil se zde na sklonku 17. století a studánku využíval. Na počátku 20. století měla studánka pouze jednoduchý vývod. V roce 1940 začal pramen sloužit nově vystavěné turistické chatě na vrcholu Andrlova chlumu. Nad studánkou byl vybudován vodojem, a do studánky nyní proudí pouze voda, kterou nádrž nepojme, a to periodicky podle odběru vody, což je velmi netradiční. Takže kdyžtak chvíli vydržte. Až v roce 1995 sem byla umístěna plastika hlavy poustevníka od Ladislava Stránského z Řetové, a studánka tak získala současnou podobu.

Chybí vám tu nějaké místo? Budeme rádi, pokud nám o tom dáte vědět.