Lezení pro všechny

Základní kategorie sportovního lezení

Logo stánky. Obrázek lezce.

Lezení na obtížnost lezecká stěna

Lezením na obtížnost se myslí to, když si člověk vezme lano a jde na skály nebo na stěnu, vybere si jakoukoliv cestu a tu si jde vylést.

Jak už jsem řekl, tak tento druh lezení se dá provozovat jak uvnitř na umělé stěně nebo venu na skalách kde vás příroda za váš výkon odmění překrásnými výhledy na přírodu a skalní město ve kterám zovna lezete.

Osobně si myslím že toto je ten nejrosšířenější druh lezení a také ten který si nejvíc užijete, ale to je jen můj subjektivní názor

Bouldering boulder

Bouldering je kategorie lezení, při které se vůbec nepoužívá k jištění lano ale pouze bouldermatka, což je vlastně jen něco jako žíněnka který jsou v tělocvičnách, ale je o něco tvrdší a o dost lehčí. Protože ke skalám se většinou autem nedostanete a musíte si všechny věci přinést na zádech

Když jdete lést na umělou stěnu, tak potřebujete jen boty a hodí se maglajs aby se vám neklouzaly ruce. Tam neporřebujete vůbec žádné jistící pomůcky, jelikož na těchto stěnách jsou všude na zemi krásně měké duchny.

Rychlostní lezení cesta pro lezení na rychlst

Rychlostní je asi nejméně rozšířený druh z této trojky.

Je to velice specifický druk protože nejde o to kdo tuto cestu vyleze, ale jak rychle to dáte.

Minimálně v České republice není moc míst kde by jste si to mohli alespoň zkusit, protože narozdíl od minulých dvou typů, zde není každá cesta úplně jiná, ale na celém světě je jedna jediná cesta které se v této kategorii leze, taže ať přijedete kamkoliv tak budete lést úplně tu samou cestu.

A už jem pro zajímavost, tato cesta má patnáct metrů a světový rokerd z roku 2017 je 5,48 sekund.