Znalostní technologie I.
 Rozcestnik                   Pár slov ...                   Znalostní technologie II.                   Znalostní technologie III.                   Znalostní technologie IV.                   Další zdroje                  
Dnes je:        Aktuální čas: 00:00       Moudra: 

LEKCE 1.

Náplň lekce: Úvod do prostředí Clips

Prostředí Clips

Co je Clips ?

Jedná se o programový nástroj či prostředí určený především pro tvorbu expertních systémů. Samozřejmě s ním můžete vytvořit i jiné aplikace např. počítačové hry nebo třeba databázi.

Název Clips je vytvořen z počátečních písmen "C Language Integrated Production System". Tento systém se začal vyvíjet od roku 1984 v NASA Johnson Space Center resp. vývojovou skupinou Software Technology Branch (STB). V této době se objevila potřeba vybudování expertních systémů. Původně byl úmysl využít jazyk LISP, ale skrz jeho nízkou dostupnost pro různé počítačové platformy, vysokou cenu, nedostatečnou možnost jeho začlenění do jiných programovacích jazyků, se nevyužil.

Byl i nápad vytvořit takovýto systém v tradičním procedurálním jazyku, jazyku C. To se ale ukázalo jako naprosto nevhodné, neefektivní a navíc drahé. Takže nezbývalo než vyvinout prostředek zcela nový. Prototyp vznikl během 2 měsíců v roce 1985.

Clips se postupem času rozšířil do vládních institucí USA, do průmyslu, armády, univerzit. V roce 1993 Clips využívalo asi 4000 uživatelů v soukromém i veřejném sektoru.

Základní charakteristiky Clipsu:

Dále je Clips jazykem:

pozn. 1: existuje dále strategie řízená cílem = goal driven strategy (postupujeme od cíle k počátečnímu stavu) a strategie, která je založena na obou výše zmíněných (tzv. oboustranné prohledávání).

pozn. 2: o tématice pravidel a jiných možných způsobů reprezentací znalostí se můžete více dozvědět v knize: Paul Thagard: Úvod do kognitivní vědy - Mysl a myšlení s předmluvou od I.M. Havla a J.Kelemena.

Nevýhoda: v tomto prostředí nemůžete používat českou diakritiku, protože pak se program chová chybně.

Dále je Clips tzv. Case-senzitive tzn., že důkladně dbá o rozlišování velkých a malých písmen. Pozor na to. Váš program nemusí být vůbec logicky špatně, ale nemusí Vám fungovat právě kvůli jen jednomu, špatně napsanému písmenu. A to tedy naštve, když ho musíte hledat v programu, který je dosti dlouhý.

Prostředí ClipsWin

Odrůdy Clipsu

Prostředí WxClips: byl vytvořený v Artificial Intelligence Applications Institute na univerzitě v Edinburghu (U.K.). Právě tato odrůda Vám umožní vytvářet programy v grafickém prostředí. Verze WxClipsu existuje také ve verzi fuzzy.

WxClips

Prostředí FuzzyClips Tento systém vznikl v Knowledge Systems Laboratory, Institute for Information Technology, National Research Concil Canada. Umožňuje pracovat s Fuzzy-fakty a pravidly, přičemž rozhodování může být přesné, ale i nepřesné tzv. fuzzy (zn. mlhavost, neurčitost). Právě tento systém využívá dva základní koncepty: nejistotu a mlhavost (fuzziness).

Fuzzy Clips


Podrobnější popis různých prostředí založených na Clipsu můžete najít zde (ČJ - *.pdf)

^ Nahoru ^


KONEC 1.LEKCE  

Validace

Valid XHTML 1.0 Strict

Valid CSS!

Monitoring webu