Znalostní technologie II.
 Rozcestnik                   Pár slov ...                   Znalostní technologie I.                   Znalostní technologie III.                   Znalostní technologie IV.                   Další zdroje                  
Dnes je:        Aktuální čas: 00:00       Moudra: 

LEKCE 19.

Expertní systémy

Expert

První seznámení s ES

Pojem expertní systém se poprvé objevil na přelomju 70 a 80 let jako přirozený důsledek poznání, že kvalita systémů s UI závisí daleko více na kvalitě znalostí než na kvalitě mechanismu pro jejich využívání. Expertní systémy byly od samého počátku chápány jako systémy opírající se o špičkové znalosti převzaté od špičkových odborníků - expertů.

Naděje, kterou úspěchy prvních expertních systémů vlivy do vedeckovýzkumných týmů, zůsobila, že se pojem expertní systém rychle rozšířil nejen v odborných kruzích. Nadsazené vědecko-populární či často jen popularizující články vyvolaly až nereálná očekávání od expertních systémů a svým způsobem tento pojem částečně zamlžily.

Presná, všeobecně uznávaná definice expertního systému - zejména díky silné variabilitě vyvinutých či vyvíjených systémů i vzhledem k různorodosti představ o obsahu tohoto pojmu - zatím chybí. Navíc se vize a očekávání v čase průběžně mění. Zatímco v prvních letech se očekávalo vytvoření několika opakovatelně a široce využitelných, problémově nezávislých expertních systémů se silným stupněm všeobecně přijaté standardizace, dnes má většina expertních systémů spíše charakter speciálních, problémově orientovaných a ad hoc vytvořených subsystémů v rámci rozsáhlejších programových celků.

Je nutno říci, že z hlediska teoretického i implementačnícho není podstatného rozdílu mezi expertními a znalostními systémy. Lze zde spatřovat určitý rozdíl v kvalitě znalostí. Dále že expertní systém má schopnost vysvětlovací.

Vlastnosti ES

Co je expertní systém ?

*Feingenbaum a kol., 1988*
Expertní systémy jsou počítačové programy, simulující rozhodovací činnost experta při řešení složitých úloh a využívající vhodně kvality rozhodování na úrovni experta.

Vlastnosti ES

Pohled do historie vývoje ES

V posledních letech se objevily stovky, ale spíše ticíce, systémů v nejrozmanitějších aplikačních oblastech. Zajímavé je, že nejméně polovina aplikací je zaměřena na oblast medicíny - je tomu tak zřejmě proto, že znalosti jsou v této oblasti nejlépe strukturovány, ale možná i proto, že pod pojmem expert si lidé nejspíš vybavují představu experta-lékaře

Etapy vývoje ES

Typy úloh a základní architektury ES

Experní systémy lze dělit do různých skupin např. na ES:

Klasifikační expertní systémy jsou myslím celkem jednoduché na pochopení a snad i na naprogramování. Dejme tomu, že jste vášnivým houbařem/houbařkou, ale Vaše znalosti nejsou až zase tak na vysoké úrovni. Najdete tedy houbu, u které si nejste jisti, co je zač. A tak můžete využít služeb expertního/znalostního systému, tak že zadáte do systému určité charakteristiky houby, které právě pozorujete. Systém by měl být schopen správně houbu zařadit do správné kategorie (hlavně jestli je jedlá, nejedná či jedovatá, že ? :-) ) a poskytnout Vám k ní další informace.

Diagnostické expertní systémy slouží pro provádění efektivní interpretace dat s cílem určit, která z hypotéz z předem sanovené konečné množiny cílových hypotéz nejlépe koresponduje s reálnými daty týkajícími se daného konkrétního případu.

Plánovací expertní systémy obvykle řeší takové úlohy, kdy je znám cíl řešení a počáteční stav a systém má využitím dat o konkrétním řešeném případu nalézt posloupnost kroků (operátorů), kterými lze cíle dosáhnout.

Hybridní expertní systémy se vyznačují kombinovanou architkturou, poněvadž částečně využívají principů diagnostických, částečně plánovacích systémů. K hybridním systémům řadíme např. inteligentní výukové systémy (u nich se střídá "diagnostika" znalostí studenta s plánovaáním dalšího výukového procesu) či systémy monitorovací (opakovaně starovaný diagnostický sledovací subsystém je nahrazen subsystémem pro plánování zássahu v okamžiku detekce poruchy).

Prázdné expertní systémy (tzv. shell) jsou takové systémy, které neobsahují bázi znalostí ani bázi dat. Doplňením báze znalostí k prázdnému expertnímu systému se systém teprve orientuje na řešení příslušné problematiky (stává se z něj problémově orientovaný expertní systém). Dodáním báze dat je pak vždy řešen konkrétní případ. K této skupině např. patří: Clips, Mike, WinExp, RT-Expert a další.

Architektura ES


Zdroje:

Umělá inteligence (2) : V.Mařík, O.Štěpánková, J.Lažanský a kol. (str. 15-25)
Obrázek experta: www.quick.org.uk/ch1.htm
Obrázek architektury ES: http://www.uai.fme.vutbr.cz/~jdvorak/vyuka/es/UvodES.ppt

^ Nahoru ^      


KONEC 19.LEKCE  

Validace

Valid XHTML 1.0 Strict

Valid CSS!

Monitoring webu