Historie

flag

Ukrajinská kuchyně vznikala po mnoho staletí, takže do jisté míry odráží nejen historický vývoj ukrajinského národa, jeho zvyky a chutě, ale také společenské podmínky, přírodní a klimatické zvláštnosti, v nichž ukrajinský národ během svého historického vývoje žil.

Ukrajinská lidová kuchyně vznikla z jednoduchých, rustikálních pokrmů založených na obilovinách a zelenině, jako jsou brambory, zelí, červená řepa a houby. Proto je tradiční ukrajinská kuchyně bohatá na širokou škálu zeleninových pokrmů, jako je boršč, zelná polévka, plněné zelí, kysané zelí, okurky a dýňová kaše.

Boršč je pravděpodobně nejznámějším ukrajinským jídlem. Existuje mnoho způsobů přípravy boršče i mnoho jeho druhů. Tradiční boršč však vždy obsahuje červenou řepu, která mu dodává charakteristickou chuť a barvu, a vaří se v masovém nebo masokostním vývaru. Kromě červené řepy obsahuje boršč také zeleninu, například zelí, mrkev, rajčata (nebo rajčatový protlak), brambory a cibuli. Červená paprika, která je rozšířená zejména na jižní Ukrajině, dodává boršči pikantnost. Kapusnyak je tradiční ukrajinská zelná polévka. Je podobná ruské zelné polévce, ale k její přípravě se používá pouze kysané zelí. Polévka se vaří v masovém vývaru, který kromě zelí dušeného na pánvi obsahuje také brambory, mrkev a cibuli.

Naši předkové doplňovali moučné pokrmy rybami, lesními plody, mlékem a mléčnými výrobky, oleji a méně často masem. Pokrmy z vepřového masa jsou v ukrajinské kuchyni velmi časté. A slavné sádlo je samostatný kulinářský příběh! Sádlo není jen pochutina. Je to naše chlouba, symbol prosperity, "naše všechno"! Při přípravě sádla se často používá koření, jako je paprika, česnek, černý pepř, bobkový list atd.

Pšenice a slunečnice živí Ukrajince již po mnoho generací. Velmi časté jsou zde kaše: dýňová, prosná a kukuřičná. Mohou být sladké, mléčné nebo s omáčkou. Pohankové a prosné kaše jsou již dlouho rozšířené po celé Ukrajině. Žádané byly také kukuřičné a ovesné kaše. Pšeničná kaše byla méně oblíbená, protože pšenice se téměř celá zpracovávala na mouku. Pšenice se však používala nejen na mouku, ale také na obilné kaše, z nichž se připravovala kutia. Rýžová krupice se rozšířila až v poválečných letech.

Moderní ukrajinská kuchyně se skládá ze široké škály ovoce a zeleniny, masa, drůbeže, ryb, hub a lesních plodů. Tyto produkty se připravují především třemi způsoby – vařením, dušením a pečením.

Chuť ukrajinských jídel je nemožné vyjádřit slovy, ale to vše můžete vyzkoušet pouze zde! Ukrajinská kuchyně si zaslouží, aby se stala oblíbenou každého hosta naší země.