Jak to děláme

Všechno v našem včelařství děláme vlastnoručně a zde se s Vámi podělíme o základní činnosti včelaření, které se shlukují do částí včelařského roku. Během roku musíme zajistit spoustu věcí týkajících se zabezpečení včel a jejich obživu poté, co jim sebereme jejich med.

Krmení včel

Vytočením medu odebereme včelám část zásob na zimu. Kvůli tomu je nutné včely nakrmit. Jako náhradu za med se jim dává cukerný roztok. Krmení probíhá po posledním vytáčení během měsíce srpna. Včelstva se krmí podle potřeby mezi 15 až 20kg cukerného roztoku. Během krmení se provádí kontrola cukerných zásob. Včely by měly být nakrmeny do začátku září.

Léčení včel

Včelstva během roku napadá roztoč. Pokud se v úlu vyskytuje, může roznášet různá virová onemocnění, proto je potřeba zajistit důslednou likvidaci. Nejúčinější léčení je v období, kdy ve včelstvu není žádný plod, tedy v listopadu a prosinci. Během těchto měsíců se ve včelstvech provádí fumigace. Před fumigací se nakape na fumigační pásek léčivo. Po nakapání se pásek zapálí a léčivo se odpařuje do včelstva. Léčení se provádí celkem třikrát po čtrnácti denním intervalu.

Jarní rozvoj

Během měsíce března se provádí kontrola včelstev. Kontrola spočívá v prohlédnutí zásob a jestli je ve včelstvu nový plod. Při nedostatku zásob je potřeba zásoby navýšit. V půlce dubna se dávají prvni voskové mezistěny do včelstva. Na mezistěny vystaví včely nový plást a na přelomu měsíce května a dubna nasazujeme medníky. To je nástavek na ukládání medu. V průběhu se podle snůšky může přidat i druhý medník.

Vytáčení medu

Zavíčkovaný plást Začátkem června se provádí první vytáčení květového medu. Medovicový med se vytáčí až v druhé polovině července. Během vytáčení květového medu odebíráme z medníkových nástavků pouze zavíčkované plásty. Plásty odvíčkujeme a poté vytočíme v medometu. Po vytočení medu je vrátíme zpět do včelstva. Při posledním vytáčení, které se koná v druhý polovině července odebereme celé medníky ze včelstva, které se na včelstvo už nevracejí. Medníky uskladníme přes zimu na chladné místo. Po tomto druhém vytáčení probíhá koloběh znova. Opět musíme nakrmit včelstva atd. Zavičkovaný plást