Strava a její vliv na délku života

Norský tým v čele s Larsem Fadnesem přišel s meta-analýzou zabývající se vlivem stravy na délku života. Na jednom konci s největším pozitivním vlivem vyšly luštěniny a na druhém opačném konci s největším negativním vlivem skončily průmyslově zpracované potraviny. Zdravé stravovací návyky jsou schopné prodloužit délku života o více než 10 let. Vliv stravy je však velmi ovlivněn dobou kdy člověk se zdravým stravováním začne. Čím dříve, tím větší je pozitivní dopad.

Které ryby volit ke konzumaci

Ryby jsou jedním z největších zdrojů Omega 3 a mají blahodárný efekt na lidské zdraví. Zároveň jsou však tvrzení, že ryby jsou kontaminovány toxiny jako jsou methylrtuť, dioxiny a PCB. Tato tvrzení jsou správná, neznámená to však, že bychom se měli vyhnout konzumaci ryb. Jako vždy když jde o zdraví je potřeba kontaxt a rovnováha. Nejvíce kontaminová jsou velké dravé ryby jako je například tuňák, mečoun, žralok a další. Ty by tedy člověk měl konzumovat zřídka, aby zamezil nahromadění kontaminačních látek v organismu. Existují však minimálně kontaminové ryby, především ty malé. Mezi nejlepší možnosti tak patří například ančovičky, sardinky, krevety, malé makrely, lovení lososi či pstruzi.

Jak zlepšit svůj fyzický výkon až o 12%

Určitě jste někdy zahlédli profesionálního sportovce se napít během zápasu a poté vyplivnout nápoj. Nejnovější studia z roku 2021 provedená skupinou Karayigit přinesla výsledky této aktivity. Nápoje obsahující sacharidy mají vliv na výkon až 12% při kloktání v puse i bez samotného pozření. Je to kvůli tomu že i samotná přítomnost sacharidů v ústech stimuluje části mozku zodpovědné za řízení motivace, pohybu, systému odměny a emocí. Pro výkonností sportovce má tak smysl kloktat sacharidové nápoje pro potenciální zvýšení výkonu.

Optimální příjem bílkovin ve vytrvalostních sportech

Poslední dobou se spekuluje o tom zda-li je doporučení 0,8g bílkovin na kg tělesné váhy dostatečné pro proůměrného člověka se sedavým životním stylem. A co pak teprve pro vytrvalostního sportovce. Ti mají větší požadavnky na příjem bílkovin z toho důvodu, že bílkoviny stimulují adaptaci na zátěž - tudíž umožňují postupné zvyšování výkonu a také chrání před katabolismem ke kterému dochází během intenzivního nebo dlouhého tréninku. Jaká je tedy doporučená denní dávka příjmu bílkovin? Podle Tiller a kolektivu, kteří uskutečnili studii na toto téma v roce 2019 je to až 2,5g na kg tělesné hmotnosti. Nejnovější studie na toto téma z roku 2020 byla vedena společností UEFA, která se zabývala touto otázkou v rámci profesionálních fotbalistů a došla k názoru, že optimální příjem bílkovin pro fotbalisty byl 1,6g - 2,2g bílkovin na kg tělesné hmotnosti.