KAPITOLA 6.: REPREZENTACE SÉMANTIKY TŘÍD (1) - EXISTENCIÁLNÍ OMEZENÍ - pokračování

Popíšeme teď rod papouška s názvem Andulka - třídu ParrotBudgerigar (viz. obrázek druhu Andulka vlnkovaná modrá). Zahrneme přitom pár podmínek, která budou vytvořeny jinak, než u papouška Kakadu. Andulka má následující vlastnosti:

  1. Andulka spadá do podčeledi papoušků Psittacinae;
  2. dožívá se krátkého věku;
  3. má nízký nebo střední stupeň hlasitosti;
  4. má dobrou až výbornou schopnost imitovat;
  5. na péči je nenáročná;
  6. živí se ovocem, zeleninou a prosem;
  7. je celkem malého vzrůstu - do 30 cm.


Andulka modrá

Obrázek: Andulka modrá

Z výše uvedených vlastností budeme chtít zachytit třetí podmínku - do češtiny přeloženo: "Andulka je takový papoušek rodu Psittacinae, který má střední nebo nízký stupeň hlasitosti, přičemž se může daný jedinec projevovat v jedné chvíli jen jedním stupněm hlasitosti - ne oběma." Podmínku lze znázornit opět obrázkem, viz. Existenciální omezení - OR. Je třeba si uvědomit dvě věci: první je, že stupně hlasitosti by od sebe měly být odlišné, resp. nelze říci, že andulka se může naráz projevovat jak s malou tak střední hlasitostí - buď jedno nebo druhé => musíme zajistit disjunktnost tříd LowDegreeOfLoudness a MiddleDegreeOfLoudness. Dále nesmíme zapomenout reprezentovat oba stupně hlasitosti - Low a Middle.


Existenciální omezení - OR

Obrázek: Existenciální omezení - OR

Podmínka s imitací se reprezentuje obdobně, viz. obrázek níže.


Existenciální omezení - OR

Obrázek: Existenciální omezení - OR

UNIVERZÁLNÍ OMEZENÍ

Jedná se o typ omezení, které nese označení only, no values except, onlyValuesFrom. Na rozdíl od existenciálního omezení vůbec negarantuje existenci vztahu s nějakou třídou. Třída, kterou vymezujeme může mít vztah s nějakou třídou, ale nemusí. Pokud už nějaký vztah má, tak se jedná jen o tento vztah s danou třídou a žádná jiná třída nepřipadá v úvahu. Opět to vysvětlíme na příkladu. Jen s pomocí univerzálního omezení vymezíme nějakou charakteristiku Andulky. Požadujeme zachytit v Protégé následující tvrzení: "Andulka je papoušek, který může mít malou velikost." Aniž byste to třeba hned postřehli, ve větě je chyták. Oproti existenciálnímu omezení, je zde slovíčko může, nikoliv jako u existenciálního. V tom je rozdíl. Obrázek Univerzální omezení zobrazuje podobu podmínky.


Univerzální omezení

Obrázek: Univerzální omezení

I ti jedinci, kteří nemají žádný vztah s třídou SmallSize omezení splňují. Univerzální omezení ale není pro naše potřeby moc užitečné. Bylo by celkem podivné, aby papoušek neměl žádnou velikost - nějakou mít musí. Univerzální omezení se příliš často neužívá (osamoceně). Užitečné je např. ve spojení s existenciálním omezení - při tvorbě axiomů.

Kardinalitní omezení

Pomocí tohoto omezení můžeme vyčíslit počet vztahů, kterých se jedinec, náležející určité třídě, má účastnit. Je jednodušší na pochopení než existenciální omezení. Omezení lze rozdělit na:

Obrázek Kardinalitní omezení - minimum uvádí příklad: "Andulka se živí minimálně třemi nějakými pochutinami."


Kardinalitní omezení - minimum

Obrázek: Kardinalitní omezení - minimum

Stažení projektu

parrots04_restriction.zip (existenciální omezení)