Průzkumník Královéhradeckého kraje

Okres Rychnov nad Kněžnou

Zámek Opočno

Zámek Opočno

Největší opočenskou památkou je renesanční zámek s arkádami a terasami, dílo neznámých vlašských stavitelů z 16. století. V údolí Zlatého potoka pod zámkem se rozkládá anglický park s empírovým palmovým skleníkem, letohrádkem, míčovnou, čínským pavilonem a několika vyhlídkami na zámek, Orlické hory a Krkonoše. V Opočně najdete též řadu historických domů a kostelů; k zámku přiléhá kostel Nejsvětější Trojice, na Kupkově náměstí stojí barokní klášter kapucínů s kostelem Narození Páně. Zámek slouží také k velkému skladišti ukázek, plátové zbroje, zbraně a knihovna o 10.000 svazcích.

Opočno má také svojí vlastní značku zmrzliny, která je široku veřejností držena na vysokém mínění.

Poutní místo Neratov

Poutní místo Neratov

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Neratov je od 60. let 17. století známým poutním místem, kdy zde rokytnický farář nechal podle svého snu vyřezat milostnou sošku Panny Marie.
V roce 1723 se na místě dřevěného kostelíka začal stavět nový barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl zřejmě vybudován podle plánů G. B. Alliprandiho. Kostel 10. května 1945 na konci 2. světové války vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Požárem byla zničena střecha, dřevěné schodiště, hodinový stroj a zvon. Koncem roku 1957 spadly promáčené klenby a kostel byl navržen na demolici. K demolici díky nedostatku finančních prostředků nedošlo a kostel byl v roce 1989 zapsán na seznam kulturních památek.
Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod "otevřeným nebem", v současnosti je již kostel zastřešen částečně prosklenou střechou.

Tvrz Hanička

Tvrz Hanička

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly pojmout značné množství zásob, což mělo umožnit posádce bojovat i v případě obklíčení po dobu několika měsíců. Po stránce stavební byla v roce 1938 Hanička dokončena, nicméně většina vnitřního zařízení zde chyběla. V roce 1938 byla bez boje předána zástupcům Wermachtu, která si zde pak zkouší zde odolnost našich objektů a zároveň účinnost německých dělostřeleckých granátů. Odstřel pancéřových zvonu ze stropnic objektů národním podnikem Kovošrot po válce poškodil Haničku mnohem více než Němci za celých 6 let okupace.

Podzemí může návštěvníkovi ukázat moderní plně vybavený úkryt, povrchové objekty a část vstupní expozice nás pak vrací o řadu desítek let zpět do doby, kdy naši dědové a pradědové se zbraní v ruce očekávali v těchto pevnostech nepřítele. V roce 2006 byla Hanička vyhlášena kulturní památkou.

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou

Rychnovské muzeum hraček přibližuje unikátní panenky i stavebnice. Desítky historických panenek, spoustu cínových vojáčků, ale i roztodivné stavebnice, miniaturní parní stroje či pokojíčky pro panenky mohou obdivovat návštěvníci Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Muzeum hraček je v budově bývalé radnice na rychnovském náměstí. Expozice ve třech místnostech se postupně rozšiřuje.
Prohlídka Muzea hraček trvá přibližně tři čtvrtě hodiny. Pro školky, školy a zájmové skupiny je také přizpůsoben výklad. Součástí muzea je i malá expozice věnována Magdaleně Dobromile Rettigové, která v této budově žila v letech 1824 – 1834 a zde také dopsala svoji proslulou kuchařku.
Chloubou muzea, které nabízí pohled na hračky z let 1880 až 1980, je 120 centimetrů vysoká panenka vyrobená kolem roku 1890.

Muzeum Vamberecké krajky

Muzeum Vamberecké krajky

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Klasická expozice krajek

Muzeum krajky Vamberk nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici, která ozřejmuje vývoj české krajky od 18. století až do současné doby. Představuje staré lidové krajky, vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech krajkových děl, která reprezentovala stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967.
Samostatnou část expozice tvoří soubor unikátních děl českých umělců současné doby. Součástí expozice je i interaktivní dílna, kde se návštěvník bude moci pomocí videoprojekce seznámit s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.

Moderní expozice krajek

Stálá expozice z roku 2020 – 2021 chce návštěvníkům víc přiblížit současné moderní trendy v krajkářství. Mezi nově vystavenými exponáty tak uvidíte například paličkované brouky, šperky a dokonce i batoh a tenisky.

Informace

Okres Rychnov nad Kněžnou leží na východě Královéhradeckého kraje. Okres je nejménší, co se týče počtu obyvatel, který činí kolem 70.000. Povrch okresu tvoří roviny, pahorkatiny a pak horský masív Orlické hory. Na území kresu se náchází dvě národní přírodní rezervace, dvanáct přírodníh památek a dvě desítky přírodních rezervací.

Povodí okresu tvoří tři hlavní toky, Divoká Orlice, která se využívá i k vodáckým aktivitám, Zdobnice a Bělá. Mírné podnebí České republiky a méně sněhové pokrývky, tak láká lidi k větší návštěvnosti hosrkých okresů, které díky těmto lidem mohou rozrůstat svoje bohatství, kulturní i jiné. V okrese se nachází spousta šlechtických sídel.