Mrtvý tah

Jeden z cviků který zapojuje nejvíce svalů. Zároveň se ale jedná o cvik který je po technické stránce jeden z nejnáročnějších. Vzhledem k možnosti vysoké zátěže i se špatnou technikou je zde velké riziko zranění. Jako u většiny cviků i zde nalezneme různé varianty s mírně jinou technikou.

  1. Postoj

    Vzdálenost rukou a nohou záleží na vaši preferenci. Doporučuje se mít nohy tak abyste měli při cviku ideální stabilitu. Od osy stojíme tak abychom se jí v podřepu dotýkali, ale neodsouvali.

  2. Příprava

    Při provádění je důležité zpevnit břicho nádechem. Díky tomu je váha rozprostřena a nedochází k přemáhání zádových svalů.

  3. Zvednutí

    Snažíme se zvedat rovnoměrně s maximálním srovnáním zad a zatnutým břichem.

    Při dosažení vzpřímené polohy bychom neměli plně vydechnout, jelikož dojde k destabilizaci.

  4. Pohyb zpět

    Je vhodné dodržovat techniku i při odkládání činky. Pokud nejedete maximální váhy lze i při pokládání zpomalit, aby byli svaly znovu využity. Ve chvíli, kdy činku položíme můžeme opakovat celý cvik. Je doporučováno nejen pro udržení techniky činku položit a neodrazit od země.

Přítahy T-osy v předklonu

U tohoto cviku je hlavně zapojený široký sval zádový. Provádí se v podřepu s nakloněním trupem. Střed těla je zpevnění. Hlava v rovině. Přitahujeme činku ale zároveň se stále snažíme o maximální zpevnění středu těla.

Pullover s lanem

U tohoto cviku je hlavně zapojený široký sval zádový a triceps.

Ruce téměř propnuté, provaz uchopíme přibližně na šíři ramen. Trup v předklonu, mírný stoj rozkročný, zpevněný střed těla. Plynule přitahujeme lano ke stehnům, ale ruce máme stále prohnuté. Poté pomalu vracíme ruce zpět do původní polohy.

Při pohybu dolů se můžeme mírně vzpřímit a opačně.

Jako u všech cviků je vhodné trénovat dokud si nenajdeme tu správnou pozici kdy požadované svalové partie cítíme pracovat.